Pystysorvauskeskusuutuus Sirmulta

 

Uutuuteen on saatavissa laaja työstöpäävalikoima

mm. tilttaava jyrsinpää jatkuvalla B-akselin kompensoinnilla.

 

 

Italialainen pysty- ja karusellisorvivalmistaja Sirmu Srl. esittelee EMO 2009 -messuilla osastollaan 7 / E04, F01 uuden VTM 200C pystysorvauskeskuksen. Uutuudella onnistuu yhdellä kiinnityksellä niin sorvaus, jyrsintä, poraus, kierteitys kuin hiontakin. Kone onkin suunniteltu erityisesti energia-, junanrakennus-, öljy- ja yleiskoneenrakennusteollisuuksia silmällä pitäen.

Uutuudessa pöydän halkaisija on 2 000 mm ja maksimi kuorma 30 tonnia. Suurin sorvaushalkaisija on puolestaan
2 600 mm ja sorvauskorkeus 2 400 mm. Koneen runko on tarkasti symmetrinen ja rakennettu kahdesta osasta: kiinteä runko sorvin karalle ja liikkuva RAM-puomi. Molemmat osat on tehty elektrohitsatusta teräksestä taaten suuren jämäkkyyden, lämpöstabiliteetin ja erinomaisen viimeistelykyvyn tarkoille vaatimuksille. Kelkan(X-akseli) ja puomin (Z-akseli) liikkeet tapahtuvat kuularuuveilla, jotka on ohjattu harjattomilla moottoreilla. Korkeakuormitteinen kara, soveltuu raskaaseen lastuamiseen ottaen huomioon pöydän 30 tonnin kantavuuden. Suurin karan pyörimisnopeus on 280 1/min ja teho 100 kW. Kone on varustettu C-akselilla, jossa on automaattinen välyksen kompensointi jatkuvaan pöydän paikoituksen ja pyörimisnopeuden hallintaan. Kaksivaiheinen planeettavaihdelaatikko on erittäin kompakti, hiljainen ja luotettava sekä korkealla hyötysuhteella.

Pystysorvauskeskus VTM200C voidaan varustaa suurella määrällä erilaisia työstöpäitä: pystyakselin jyrsinpää (ISO 50) 3000 1/min kierrosnopeudella, 37 kW teholla ja 1 200 Nm väännöllä. Jyrsinpää manuaalisella päänkäännöllä ja manuaalisella pikatyökalunvaihdolla (ISO 50). Kolmas vaihtoehto on tilttaava jyrsinpää jatkuvalla B-akselin kompensoinnilla. Lisäksi tarjolla on hiomapää 15 kW ja 8 000 1/min sähkörevolverilla.

VTM 200C on varustettu myös suurella valikoimalla työkalunpitimiä mahdollistaen vakiotyökalujen tai modulaaristen päiden asentamisen. Työkalumakasiinia on kahta eri versiota: 12–16 paikkainen malli ankkuroituna poikkipuomiin tai lattiatyyppi 30–120 -paikkaisena. Miehittämättömän koneistuksen mahdollistaa lisävarusteena saatava 2–3 -paikkainen palettijärjestelmä, saatavissa on myös useamman paletin järjestelmiä.


Sirmu EMO-messuilla osastolla 7 / E04, F01


Pyydä tarjous >>

















Pystysorvauskeskuksella onnistuu myös tarkka hionta, mikä mahdollistaa kappaleen kerralla valmiiksi saamisen yhdellä kiinnityksellä.

 

Italialainen Sirmu esittelee pystysorvauskeskusuutuuden EMO-messuilla osastollaan 7 / E04, F01. Koneessa on yhdistettynä sorvaus-, jyrsintä-, poraus-, kierteitys- sekä hiontamahdollisuus.

Copyright © 2009 Vossi Group Oy | Oikeudet muutoksiin pidätetään.